PREČO SME V ZIME ČASTEJŠIE CHORÍ?

PREČO SME V ZIME ČASTEJŠIE CHORÍ?

Dec.01.2017

S príchodom zimy a sychravého počasia si okrem pekného dňa čoraz častejšie prajeme pevné zdravie. Myslíte si, že za našu zvýšenú chorľavosť môže pokles teplôt, dážď a ranná hmla? Hoci v tomto ročnom období je vo vzduchu vyšší výskyt vírusov a baktérií, naše telo by sa im malo vedieť ubrániť. Ak to tak nie je, treba si začať spytovať svedomie. Staráme sa o svoje telo a imunitu tak, ako by sme mali?

Zdravá strava – zdravé telo

V lete jeme ovocia a zeleniny „na kilá“. Čím je však chladnejšie, tým menej ich na tanieri máme. Naše telo prichádza o drahocenné vitamíny, bez ktorých sa znižuje jeho odolnosť voči chorobám. Aby sme si zdravie upevnili, mali by sme jesť najmä ovocie a zeleninu, ktoré sa dopestujú u nás. Plody dopestované na Slovensku budú chemicky ošetrené v menšom množstve ako tie, ktoré musia vydržať cestu dlhú niekoľko dní, a to zrelé a bez náznaku kazu.

Udržiavajte sa fit

Keď sa dni začnú skracovať, odrazu toho stíhame menej. Najmä, ak sa venujeme vonkajším športovým aktivitám. Kým v lete nás to ťahalo aspoň na prechádzku, keď vonku duje vietor a šibe dážď so snehom, nechce sa nám z domu vystrčiť ani nos. Robíme však chybu. Nedostatok pohybu sa nepodpíše len na našej postave či vianočných kilách navyše, ale aj na zníženej imunite a vyššej náchylnosti ochorieť. Je dôležité dopriať telu pohyb v každom ročnom období. Skúste si pozrieť ponuku športových programov v najbližšej telocvični. Určite nájdete niečo, čo vás zaujme.

Bez stresu je život zdravší

Práve v predvianočnom období žijeme v neustálom strese. Tlačia nás pracovné termíny, snažíme sa stihnúť kúpiť všetky darčeky, stromček aj kapra... pohroma sa na nás valí z každej strany. Ponocujeme, líhame si ustarostení, ešte v posteli myslíme na to, čo potrebujeme na ďalší deň vyriešiť... Sme v neustálom napätí, až nás napokon skolí soplík, ktorý by sme inokedy bez problémov rozchodili. Niet sa čomu čudovať. Stres, nedostatok spánku a zlé psychické rozpoloženie sú faktory, ktoré významne ovplyvňujú našu imunitu.

S neresťami opatrne

Škodlivosť fajčenia a požívania vyššieho množstva alkoholu je známa. Kde je však hranica, ktorá určuje, kedy ešte fajčíme a pijeme v spoločensky akceptovanej norme? Ak si chcete byť istí, že si neničíte svoje zdravie, odpoveď je jednoduchá a určite neprekvapí ani vás - žiaden tabak, žiaden tvrdý alkohol. Poďakujú sa vám vaše pľúca, pečeň, aj imunitný systém.

Za každou virózou treba hľadať súvislosti. Vírusy a baktérie sa okolo nás pohybujú deň čo deň. Náš imunitný systém im však podľahne len niekedy – zväčša po tom, ako sme ho my sami oslabili. Dnes si preto namiesto kávy dajte čerstvú ovocnú šťavu, z obeda sa do kancelárie vyberte po schodoch a pred spaním partnera požiadajte o relaxačnú masáž. Uvidíte, že budete spať ako v bavlnke.