KEĎ VÁM TELO POVIE, ŽE DUŠA POTREBUJE ODPOČINOK

KEĎ VÁM TELO POVIE, ŽE DUŠA POTREBUJE ODPOČINOK

Dec.14.2017

Žijeme v uponáhľanej dobe, na plecia si často berieme príliš veľa úloh a na oddych akosi zabúdame. A potom sa nám stane, že nám naše telo zakričí dôrazné STOP. Práve to sa mi stalo pred niekoľkými rokmi, keď som vážne ochorela. Nepočúvala som varovné signály, ktoré mi môj organizmus vysielal, dlhodobo som išla na 110 % výkon, až som na to doplatila. Bolo to však aj na niečo dobré. Naučila som sa relaxovať.

Keď sa povie oddychovať, človek si často predstaví vyložené nohy na gauči a zapnutý televízor. Ja mám ale na mysli niečo iné – pohodu ako pre telo, tak aj pre dušu, ktorá tiež trpí pod neustálym stresom a tlakom. Na takýto druh relaxu, ak má byť skutočne účinný, už potrebujeme odborníka. Ja som ho našla až na ďalekej Srí Lanke.

Práve tu je centrum, ktoré sa zameriava na detox tela, duše a vnútorných orgánov. Každý deň pobytu som absolvovala 4 procedúry, ktoré boli fyzicky aj psychicky veľmi silné a hoci som sem prišla relaxovať, vždy ma poriadne vyčerpali. Bola som natoľko unavená, že som chodievala spať už o šiestej! Pobyt sa skladá z rôznych cvičení jogy a ajurvédy. Okrem toho som absolvovala nové relaxačné techniky – liatie oleja na čelo, ktoré odbúrava stres a masáž hlavy, zameranú na odbúranie stresu, dosiahnutie nirvány, uvoľnenie lymfy a celkové zrýchlenie metabolizmu. Všetko sa robilo pod dohľadom lekára.

Okrem týchto procedúr má každý účastník upravenú aj stravu. Jesť sa smie len to, čo vám naservírujú. Žiadne sladkosti, len jedlá pripravené miestnym kuchárom s použitím tunajších surovín a korenín. Osobne som si veľmi obľúbila kokosové placky a bylinné čaje. Po 17:00 však bolo povolené piť už len čistú teplú vodu.

Je zaujímavé, že sa v rámci tohto ozdravného pobytu neodporúča ani čítanie, pretože aj to vyčerpáva. Samozrejmosťou je zákaz kávy a alkoholu. Aby bolo uvoľnenie sa účinné, nikoho asi neprekvapí, že používanie mobilov je absolútne tabu.

Tento relax v trvaní 10 – 12 dní sa snažím absolvovať každý rok. Vždy si z neho odnášam väčší pokoj a nové poznatky o tom, ako sa správne stravovať a čo robiť pre moje telo, aby som ho nevystavovala stresu a chorobám. Získam tu toľko novej energie, že z nej dokážem čerpať niekoľko ďalších mesiacov.

Uvedomujem si však, že takýto pobyt nie je finančne dostupný pre každého. Ak aj vy cítite, že ste na hranici svojich síl, ale vaša peňaženka zíva prázdnotou, skúste si urobiť wellness doma. Zapáľte si v izbe vonné sviečky, pustite si tlmenú upokojujúcu hudbu a poproste vášho partnera o šetrnú masáž. Nezabudnite na dobrý masážny olej či krém. Práve ten dokáže prekrviť vyčerpané svaly a uvoľniť unavenú myseľ. Ja nedám dopustiť na krém Vaxicum. Vďaka liečivým bylinkám pohladí moje telo aj dušu vtedy, keď to najviac potrebujem. A keďže sa zmestí do každej kabelky, mám svoje malé súkromné wellness vždy so sebou. 

Vaša Diana Mórová

 

NÁZOR REHABILITAČNÉHO LEKÁRA:

Z mojej praxe rehabilitačného lekára mám skúsenosť, že pacienti, ktorí opakovane 1x za 1-2 roky absolvujú kúpeľnú liečbu (či už plný 3-týždňový pobyt alebo „len“ týždenný či viacdenný), majú menej recidív bolestí pohybového aparátu, všeobecne sa cítia lepšie.

Predpokladám, že tu zohráva úlohu aj skutočnosť, že takýto pacient sa snaží sám na sebe pracovať aktívnym prístupom – pohybom, športom. Preťaženým svalom a sebe samému však treba dopriať aj relax, oddych.

Mnohí ľudia dnes ale nevedia oddychovať. Aj tomu sa niekedy treba učiť. Často totiž ľudia čas na relax či oddych vnímajú ako stres. Myslia skôr na to, čo všetko „stratili“ v pracovnom či rodinnom živote.

Ja osobne verím v silu prírody. Akým spôsobom ju dokážeme využiť je na každom z nás. Mali by sme vždy počúvať vlastné telo a pocity.