MASÁŽ JE REŠTART PRE TELO AJ HLAVU

MASÁŽ JE REŠTART PRE TELO AJ HLAVU

Jan.04.2018

Každý z nás pozná dni plné stresu, keď máme dojem, že sa na nás valí celý svet. U mňa je to najčastejšie kombinácia náročných skúšok v divadle s natáčaním televízneho programu, do toho sa pridáva čas venovaný synovi. Kým idem spať, mám „dušu na jazyku“ a nevládzem vôbec nič. Sama neviem, či som v takéto dni unavená viac psychicky, alebo fyzicky. Mám na to však recept, ktorý takmer vždy zaberie a nabije ma energiou.

Mojou odpoveďou na tieto náročné dni sú chvíle venované len sebe. Ak ste si práve povzdychli, že práve čas pre seba je to, čo vám chýba, dovoľte mi poopraviť vás. Vždy sa dá ukradnúť si zo dňa pár minút. Nemusí to byť počas hektického dňa, keď neviete, kam skôr skočiť. Ja si ho nájdem buď ráno, ihneď po zobudení, alebo naopak večer, skôr ako si ľahnem do postele. To sú práve tie chvíle, keď prichádza na rad masáž. 

Každé ráno sa snažím začať s touto príjemnou procedúrou, ktorá sa nám spája skôr s wellness centrami. Prečo si však nedopriať wellness priamo doma? Stačí si vlastnými rukami premasírovať stuhnuté šijové svalstvo a deň je hneď krajší. Dôležité je použiť pri tom dobrý masážny krém či olej, ktorý svaly prekrví a zahreje. Osobne mám najradšej krém Vaxicum, a to pre jeho zloženie – okrem gáfru obsahuje esenciálne oleje levandule, klinčekovca a rozmarínu, ktoré uvoľnia nielen telo, ale aj moju myseľ. Je to pre mňa príjemný štart do nového dňa.

Rovnaký proces absolvujem aj večer pred spaním. Kým ráno ma krátka masáž prebudí, večer je mojím cieľom najmä upokojiť si rozvírené myšlienky a pripraviť sa na odpočinok. Ak mám za sebou fyzicky náročný deň, premasírujem si tie partie, ktoré dostali zabrať. Predídem tak neželanej svalovici, ktorá by ma mohla čakať na ďalší deň.

Vďaka týmto niekoľkým minútam denne sa cítim svieža a nabitá energiou. Pre každý prípad nosím Vaxicum v taške. Keď je to možné, ukradnem si zo dve minútky pre seba aj počas dňa, napríklad cez obed. Je to moje wellness v kabelke, ktoré mám vždy a všade so sebou.

Vaša Diana Mórová

 

NÁZOR REHABILITAČNÉHO LEKÁRA:

Spôsob života s nedostatkom pohybovej aktivity vedie k svalovej ochablosti, čo znižuje odolnosť kĺbov, zhoršuje držanie tela a celkovú zdatnosť organizmu. To sa prejaví v konečnom dôsledku poklesom telesnej a duševnej aktivity. Možností na zlepšenie je veľa. Patrí medzi ne aktívny pohyb – podľa individuálnych možností človeka: prechádzky, nordic walking, beh, rekreačný šport ale aj masáž.

V tomto prípade je masáž využívaná na upevňovanie telesného a duševného zdravia, posilnenie organizmu, zvýšenie výkonnosti, regeneráciu po fyzickej a psychickej záťaži, ale aj na zlepšenie celkového vzhľadu. Záujem o využívanie masáže stúpa, zvlášť v poslednom čase, čo súvisí s postupným zlepšovaním uvedomovania si hodnoty vlastného zdravia a so snahou o zlepšovanie výkonnosti, celkovej kondície, a to nielen telesnej, ale aj duševnej.

Celkový účinok masáže spočíva v ovplyvnení vegetatívnej rovnováhy, zrýchlení látkovej premeny, zlepšení činnosti žliaz s vnútornou sekréciou. V rehabilitácii sa najčastejšie ordinuje klasická masáž. Ide o systém masážnych hmatov (trenie, vytieranie a roztieranie, hnetenie, tepanie, chvenie) na tele pacienta. Ich opakovaním v určitej sérii sa uskutočňuje určitý liečebný zámer. Pomalým tempom a ľahko vykonávaná masáž má ukľudňujúci účinok, na rozdiel od rýchlejšie, silnejšie a všetkými smermi vykonávaných hmatov, kedy masáž pôsobí dráždivo, povzbudivo.

Na relaxáciu a uvoľnenie sa môžu využiť mechanické pomôcky: napríklad masážny relaxačný pás na automasáž chrbta a šije alebo masážny valček nôh, ktorý je účinný na masáž a ovplyvnenie reflexných bodov na chodidle, známe sú aj masážne kreslá.

Masáž vodou má možnosť využiť každý z nás formou sprchy. Podľa zakončenia ružice a teploty vody je potom účinok ukľudňujúci – relaxačný alebo dráždivý – tonizačný.

Častosť masáže je individuálna, preventívne odporúčame dva, maximálne tri krát mesačne. Na ambulancii sa však stretávame s pacientmi, ktorí sa stávajú až závislými na masáži a bez nej akoby nevedeli vydržať viac ako 3 – 4 dni.